Żółte timberlandy

Potrzeba jest matką wynalazku czyli nieprzemakalnych butów

W katalogu przysłów  jest jedno należące do najczęściej powtarzanych: „potrzeba jest matką wynalazku”. Najpierw pojawia się myśl, gdybym miał coś co pomogłoby, zmieniłoby, wykluczyłoby, etc. Potem przychodzi czas na bardziej konstruktywne wnioski, czas ubierania potrzeby w słowa, wizualizacja a na końcu realizacja. I tak z niewypowiedzianego pragnienia, z dojmującego uczucia zmieniającego się powoli w ideę powstaje wynalazek. 

Nie tylko timberlandy

W historii światowych wynalazków wiele jest przełomowych, poruszających świat do przodu, a wiele jest też takich, które po prostu ułatwiły nam codzienność, dzięki nim żyje się łatwiej i przyjemniej. Wśród innowacji, z grupy przedmiotów codziennego użytku najprościej przytoczyć przykład jeansów Levi Straussa, miały one stanowić odzież ochronną pracowników portowych, butów Conversa z gumową podeszwą, miały chronić stopę, na przykład sportowców, pierwotnie koszykarzy podczas wielogodzinnych treningów czy nieprzemakalnych butów, jakimi do tej pory są: timberlandy.  Z czystego pragmatyzmu powstały kultowe przedmioty osiągające światowy zasięg w grupie przedmiotów codziennego użytku. Niektóre z nich po dodaniu tego czegoś, co próbuje wyrazić słowo fashion stały się rozpoznawalną na całym świecie marką. 

Tylko timberlandy

Jedną z ciekawszych historii swojego powstania mają właśnie timberlandy. Ich historia jest trochę podobna do opowieści o jeansach. Podobnie jak one powstały z konkretnej potrzeby wpisując się jednocześnie w mit amerykańskiego snu. Ich twórca Nathan Swartz w 1928 roku rozpoczął pracę jako czeladnik w niewielkiej fabryczce produkującej buty w Bostonie, a w 1952  stał się współwłaścicielem firmy obuwniczej w Bostonie, by po dwóch latach stać się jej wyłącznym właścicielem. Zakłada przedsiębiorstwo, którym do dzisiaj zarządzają jego potomkowie.  

Innowacyjność technologiczna wprowadzona przez rodzinę Swartzów polega na wtłaczaniu cholewki buta w podeszwę, a dopiero potem przyszyciu jej do podeszwy. Dzięki takiemu rozwiązaniu buty stały się prawdziwie nieprzemakalne.Ta innowacyjna linia buta otrzymała nazwę własną Timberland, a od niej zmieniono nazwę całej firmy. Timberlandy stały się prawdziwym hitem. Pierwotnie kupowano je zgodnie z przeznaczeniem, czyli jako obuwie przeciwdeszczowe, dzisiaj technologia i design zaprowadziły te buty na sam szczyt kultowych artykułów, kupowanych pod hasłem must have. Firma Timberland produkuje również inne artykuły, wszystkie mają cechę odporności na skrajne warunki pogodowe: odzież przeciwdeszczową, oddychającą odzież odpowiednią dla tropików oraz swoje słynne, żółte, nieprzemakalne, skórzane timberlandy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *